Andrej Jaško

andrej

S Andrejem jsme se seznámili hned na začátku naší práce v Medou. Přečtěte si jeho životní příběh…

Jeho životní  příběh je velmi specifický

Narodil se v  Lučenci na jižním Slovensku. Později se s maminkou přestěhoval do Čech, studoval na gymnáziu v Pelhřimově potom pokračoval studiem na Jihočeské univerzitě. Mimo angličtinu mluví také slovensky, česky, rusky a maďarsky a rozumí ještě několika dalším jazykům jako třeba chorvatšině nebo srbštině. Jeho život by se dal přirovnat k opravdu spokojenému. Vrátil se na Slovensko, kde provozoval vlastní firmu, chvíli žil v Americe, procestoval Cleveland, Atlantu a Washington a poté se stal obchodním náměstkem v Lučenci v nadnárodní firmě Agro CS. Dokonce se mu o pár let později naskytla příležitost, ucházet se o místo na ministerstvu zahraničních věcí na Slovensku.

Dopravní nehoda zcela změnila jeho život

Toto období už ale nemělo trvat dlouho. V roce 2001 zasáhla do jeho života těžká autonehoda, a místo na ministerstvu dostal Andrejův kamarád. To bylo ale to poslední, co v tu chvíli Andreje trápilo.
Nehoda zcela změnila Andrejovi život. Z úspěšného manažera se stal člověk, který se nemohl ani zvednout z postele. Strávil tehdy tři  roky na lůžku, potom dalších  dlouhých pět let na vozíčku. Jeho jediným pomocníkem byl otec a rehabilitační zařízení, kam chodil, jak říká teď již s úsměvem, kvůli hezkým fyzioterapeutkám. Velkou oporou mu v této těžké době byla jeho rodina.

Andrej se ale nevzdával

Vidina opuštění invalidního vozíku ho hnala stále dopředu. Postupně se sám zvedal na nohy a od roku 2011 již chodí opět bez pomoci ostatních. Rozhodl se, že se vrátí do Čech, kde nyní žijí jeho sourozenci.. A tím se pomalu začal psát Andrejův nový příběh s námi.
Protože se Andrej cítil osamělý, začal se porozhlížet po organizacích, kde by se mohl potkat s novými lidmi a získat tak přátele. Začal navštěvovat denní centrum v nedalekém městě. Stálé dojíždění pro něj ale nebylo jednoduché. Docházel také do Astry, denního centra pro seniory v Humpolci, kde potkal milé lidi, ale bylo mu líto, že zde nenajde nikoho ve svém věku.

Minulý rok se však vše změnilo

​Dozvěděl se o zrealizování projektu Centra denních  služeb Medou, a od srpna roku 2015 se stal jedním z prvních klientů nového zařízení.
Našel zde přátele, klid, radost a jeho volný čas má nyní spoustu nových podnětů. Andrej také jezdí s kamarády na různé výlety, nebo i kratší ozdravné pobyty. Konečně tak může opět cítit radost ze života. V poslední době našel prostřednictvím Medou také zaměstnání, které mu přináší radost.

Autonehoda sice zasáhla Andreje v jeho nejproduktivnějším období. Přesto ale říká, že právě díky zásahu osudu a lidem v  Medou si uvědomil, že jeho život má zase smysl.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Bližší informace o naší činnosti vám rádi předají naši pracovníci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *