Sociální rehabilitace
Posláním sociální rehabilitace je zajištění činností, které směřují k dosažení co nejvyšší možné míry samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti. Klienti služby jsou vedeni k osvojení pracovních a sociálních dovedností, které směřují k získání a udržení si vhodného uplatnění ve společenském prostředí.
Provoz sociální služby je financován díky projektu – Podpora vybraných sociálních služeb na území Kraje Vysočina, individuální projekt VII, reg. č. CZ.03.02.01/00/22_003/0000148.“
pro zájemce
Cílová skupina
Cílovou skupinou jsou osoby s tělesným, mentálním nebo kombinovaným postižením a lidé s autismem ve věku od 6 do 60 let, kteří jsou v souvislosti s životem s postižením ohroženi rizikem vzniku nepříznivé sociální situace či se již v této situaci nachází.
Kapacita služby
Ambulantní forma: počet klientů 1; kapacita pro skupinové aktivity 10 klientů
Terénní forma: počet klientů 1
Cíle
- Posílit a rozvíjet komunikační, sociální a pracovní dovednosti.
- Zajistit podporu při samostatnosti, soběstačnosti a nezávislosti.
- Posilovat schopnosti a dovedností k samostatnému zvládání náročných a krizových životních situací.
- Vytvářet podmínky pro uplatnění lidí se zdravotním postižením na trhu práce.
- Podporovat v možnosti účastnit se společenských, kulturních, vzdělávacích a sportovních aktivit a smysluplně využívat svůj volný čas.
- Poskytnout potřebnou podporu při jednání s institucemi a při využívání místních institucí a běžně dostupných služeb.
- Podpora v oblasti finanční gramotnosti
Zásady
- S klienty jednáme jako s partnery
- Přistupujeme ke klientům individuálně
- Citlivě reagujeme na potřeby našich klientů
- Respektujeme svobodné rozhodování klientů
- Zaručujeme ochranu osobních a citlivých údajů
- Poskytujeme kvalifikovanou a odbornou péči
- Chráníme naše klienty před předsudky a negativním hodnocením
- Zpřístupňujeme klientům využívání veřejně dostupných služeb.
Působnost služby
Kraj Vysočina
úhrada za služby
Jednání se zájemcem o službu
Zájemce o službu kontaktuje sociálního pracovníka nebo ředitelku organizace – osobně, telefonicky, písemně, emailem. Na základě uvedeného kontaktu je domluvena osobní schůzka, která může probíhat buď v místě bydliště zájemce, nebo ambulantně v prostorách organizace Medou z.s. Na této schůzce je zájemce o službu seznámen s průběhem poskytování služby, podmínkami jejího poskytování, metodami práce. Poskytovatel také zjišťuje potřeby zájemce od služby, získává informace a postupuje dle aktuální metodiky služby. Pokud zájemce o službu má zájem o poskytování sociální služby a splňuje kritéria daná cílovou skupinou, je s ním sepsána Smlouva o poskytování sociální služby. Podpisem smlouvy se zájemce o službu stává uživatelem služby.
Popis realizace služby
Sociální rehabilitace Medou z.s. je službou terénní i ambulantní. Každý klient má přiděleného svého klíčového pracovníka, který se s ním setkává v rámci pravidelných konzultací, ať již v domácím prostředí, nebo na dalších místech (cvičný obchod, zaměstnání, vzdělávací instituce, úřady, apod.)
Setkání mohou probíhat i ambulantně v prostorách organizace Medou z.s.
Klíčový pracovník s klientem domlouvá individuální plán. Kontrola plnění individuálního plánu, popř. jeho aktualizace probíhá pravidelně dle metodiky služby. Ze setkávání je pořizován zápis, který obsahuje popis aktuální situace, konkrétní zakázku klienta, návrh na řešení a další postup.